PÉČE O RIDGEBACKA


Základní péče o psa
Péče o srst rhodéského ridgebacka je velmi nenáročná. Pravidelně kartáčujeme a v období línání odstraníme odumřelé chlupy gumovou masážní rukavicí.

Ridgeback potřebuje velké množství pohybu. Naučí se běhat vedle kola a má rád dlouhé výlety. Má-li dostatek pohybu, doma bude klidný. Rhodéský ridgeback vyžaduje vyrovnanou a důslednou výchovu, nesmí na něj být vytvářen nátlak. Je možné ho uplatnit jako psa služebního a při správném vedení i jako prvotřídního záchranářského psa. Díky své síle i obratnosti se prosadí výborně v agility a svou rychlost může předvést při coursingu (terénní dostihy). Také může být veden lovecky. Dnes ho myslivci využívají jako honiče, ale i výborného stopaře.


Povaha plemene
Povaha tohoto velkého psa je velmi přátelská. Potřebuje mít stálý kontakt s člověkem, ale je nutné jej pevně a důsledně vychovávat, ne však tvrdě. K cizím lidem je nedůvěřivý. Ke své rodině se chová otevřeně a je jí velmi věrný. Je tolerantní k dětem, pokud ho nijak neškádlí. Toto plemeno bylo původně vyšlechtěno k nahánění lvů. Najdeme jej především jako rodinného společníka anebo výborného hlídače. Rhodeský ridgeback štěká pouze v případě, že se skutečně něco děje. Pokud se již jako štěně seznámí s kočkami nebo jinými domácími zvířaty, nemá s nimi později problémy. Někteří jedinci se chovají dominantně vůči jiným zástupcům stejného pohlaví. Ridgeback má dobrý lovecký instinkt.


Štěňátka
Samotná štěňátka Rhodéského Ridgebacka by neměla odcházet k novému majiteli dříve než v 8 týdnu. A to zejména z důvodu prožití kvalitního období vtiskávání, při kterém se štěňátka učí správnému chování ve smečce. V tomto období pochopí hiearchické chování s ostatními pejsky, ale také lidmi. Nový majitel by měl být vždy informovaný ohledně správné výchovy, zdraví, či krmení. Každé štěňátko by mělo být naočkované a odčervené. Součástí výbavy pro nové majitele by měla být kupní smlouva, EU pas či očkovací průkaz, průkaz původu psa a dále také krmení nejméně na 14 dní.
© GUINEVERE: Chovná stanice | Všechna práva vyhrazena | Webdesign: ACTIVITY WEB